2018.10.26. 17:01, ★ Ao
Hell!
Jttem meslni. Az elmlt idszakban el voltam tnve, itt volt nlunk bartnm, vele jrkltam ide-oda. Flinges volt. Akadt sok ms dolog is, de mr ltom a vgt. m eme id alatt is rajzolgattam, amikor tudtam, mely ks jszakra vagy kora reggelre esett. Megbjtam a sttben, vagy kiltem a lpcsre, mg Gyngyszem aludt. A jvben remlhetleg tbb rajzot fogok hozni, mgpedig azrt, mert sikerlt megoldst tallni ezekre az res, felgyels rkra. Attl mg, hogy baba van, nem kell lemondani bizonyos dolgokrl, s n a rajzolshoz mg mindig ragaszkodom. Az volt a baj, hogy Gyngyszem maga mell kvnt este 9-kor s alig tudtam onnan elmozdulni egszen reggel 8-ig (sokszor megbred s random nyitogatja a szemt, ellenrizget, hogy anya meg van-e mg), ami nagyon nagy semmittevs kiess volt szmomra. Ez lelkileg sem tett jt, s meguntam a telefont nyomkodni, mire hirtelen tmadt egy olyan ignyem, hogy nekem hordozhat tblagp kell, amin tudok rajzolni, s amit brmikor magamhoz tudok venni, vagy ppen flredobni.
Ez volt az elsszm szempont. Rajzolni akarok, knyelmes krlmnyek kztt, gy, hogy ne kelljen elmozdulni Gyngyszem melll. n nagy Wacom fan voltam, 5 vig hasznltam a kicsi vak tblm, s mg mindig azt hasznlnm, ha nem vltozott volna meg ennyire az letem, de muszj voltam vltani. gyhogy pr hete beruhztam egy iPad pro-ra, s nagyon nagyon nagyon imdom, nem bntam meg a vsrlst egy cseppet sem. gyhogy ez a poszt errl szlna, a tapasztalataimrl, amiket az elmlt napokban szereztem, hardver s szoftver tekintetben is.
★彡iPad pro:
• Kevs tartozk van hozz, hordozhat, gy brhol s brmikor alkalmam nylik rajzolsra, nem kell letelepednem a gp el, nem kellenek hozz kbelek.
• Sokig kibrja az aksija ahhoz kpest, valamint csak egy ceruza szksges hozz s ksz. Azt viszont tlteni kell. Ezt egyszerre hlyn s okosan oldottk meg. Az iPad ttjre kell rdugni egy pici talaktt (knnyen elkalldik, el is kalldott, de meg lett), amihez lehet csatlakoztatni a ceruzt, viszont akkor vagy nem tudom tlteni a padot, vagy kell msik tlt hozz = sok kbel. De van msik lehetsg is, hogy a padhoz csatlakoztatom, viszont ez elgg para, hogy ll ki onnan egy hossz cs = tban van, srls veszly. AZONBAN ezt csak 15 msodpercig kell kibrni, ugyanis annyi tltssel jabb fl rt dolgozhatunk vele. :D Mi ez, ha nem kirlysg? Szval, ha munka kzben rjn az ember, hogy hirtelen feladta a ceruza, nem kell pnikolni. Semmi led jelzs nincs rajta, m a pad kzelben tartva kirja a kperny, hogy mennyire van feltltve.
• Maga a rajzols folyamata halkabb, mert nem kocog a toll hegye a kpernyhz, a srlds pedig hangtalan. Nincs egr, nincs kattogs billentyzet.
• Sly pipa. Sokkal knnyebb mint a laptop+rajztbla, nyilvn.
• Elgg vkony, de nem zsebbe val, nekem a nagyobb mret van, ami digitlis festsre a legjobb, mg gy is, hogy csuklbl rajzolok. Mivel n nem akarok odakint a publicban dolgozni, amire ugye knny rltni, nlam ez a nagysg nem volt megfontoland szempont. Portrhoz ezek az arnyok a legjobbak egybknt, szval kperny mret pipa
• Ugye a legnagyobb klnbsg az az elz rajztblhoz kpest, hogy most rendesen a kezem alatt ltom a kszl mvet, mintha csak papron dolgoznk. Nekem nem volt gondom az elzvel se, de mivel azt mr megszoktam, kicsit tartottam tle, hogy ez vajon milyen lesz. Tudom, ez furcsn hangozhat, mert az emberek tbbsge azt hiszi, hogy kpernyre rajzolni knnyebb, de igazbl ez egy tves elgondols. Attl fltem, hogy mivel kijelzrl van sz, a ceruza hegye sose lesz ott pontosan, mint a papr esetben, plusz, vdflia is kell r. Igazam is lett, VISZONT ez egyltaln nem zavar! Legalbbis szmomra. Ki kell kvetkeztetni, hogy ha ide rakom, akkor igazbl hova hzza azt a vonalat, de ez valahogy magtl jn, hamar meg lehet szokni. Szval kpernyre rajzols + flia pipa
• Az iPad pro nyoms rzkenysge flig pipa. Lehet, be fogok szerezni egy kesztyt a jvben, mert nha a tenyerem oldalt is rzkeli, ami akadlyoz kicsit a munkban, de annyira nem, hogy zavarjon. Az sokkal idegestbb, hogy szrevtlenl hagyok vonalakat vagy pttyket a rajz klnbz pontjain, ami ksbb egy vszzadba telik, mire megtallom, melyik rtegen is lehet. Ugyanakkor a pontosabb, tisztbb munkra kpes, mint eldje.
• Nagy klnbsg az is, hogy a bal kezemet is hasznlom rajzols kzben, legalbbis a jelenlegi rajz program esetben. Nagytsra, ecsetek mretnek vltoztatsra, s sznek felkapsra is. Ez meggyorstja s megknnyti a munkafolyamatot, valamint egszen knyelmes megolds.
• Az sem utols szempont, hogy ha pihenni tmad kedvem, akkor ott helyben fel tudok menni a netre, vagy ha referencit akarok vadszni, nem kell hozz kln gp. St, az adattvitel is egyszer, mert azt megoldom hip-hop Google drive segtsgvel.
• Knny megvni az psgt, mert van r tok, amivel lehet lltani egyben a dlsszgt a tblnak (de egybknt n lefektetve rajzolok). Legels krben ennyi minden jutott eszembe.
sszessgben meg vagyok vele elgedve. Sok kontra tulajdonsgot nem is nagyon tudtam rla rni. Taln mg annyit, hogy mivel tblagp, nincs gyorsbillenty parancs, s a ceruzn sincs gomb.
★
Most pedig ttrnk a szoftver rszre. n szintn nagy SAI rajong voltam, m ez az j kty vsrls hozta magval azt, hogy j programmal kezdjek el dolgozni. R lehet varzsolni a SAI-t is, de az macersabbnak tnt, mint msik programot megismerni, illetve gett bennem a vgy, hogy kitanuljak egy j szoftvert. Az elsszm vlasztsom a Procreate-re esett, mivel mr korbban is nzegettem, tetszett benne pr funkci, de csak ipadra rhet el, nincs asztaligp vltozata. Azt rtk rla, hogy j program, egy SAIxPhotoshop alternatva, gyhogy gondoltam, megnzem. Kt szba foglalva: nagyon tetszik, s akkor ki is fejtenm jobban.
★彡Procreate: Mihelyt j vizekre evezem, van pr olyan funkci vagy sajt preferencia, amik nlkl nem tudok lni, szval legels krben mindig azokat keresem.
• Ilyen a rteg tpusok: luminosity, multiply, screen... Ezek neve szoftverenknt nha megegyezik, mskor klnbzik, de a lnyeg, hogy ugyanolyan hatst keltsenek. Ez meg van a procreate-ben, gyhogy pipa.
• Vannak benne photoshopra jellemz eszkzk: mint pl. liquify, perspektva, curves, color balance, motion blur, vagy gazdag ecsetkszlet. Az ecseteket testre lehet szabni, st, ha nem akarok j rteget hasznlni mondjuk fnyezesre, akkor magra az ecsetre is be tudom lltani ezt a tulajdonsgot, s akkor dolgozhatok tovbb az eredeti rtegen. Ez persze nem a legknnyebb t, fleg javts szempontjbl, de nekem megfelel gy, egy kontra szempont miatt is. Lttam, hogy lehet benne j ecsetet is ltrehozni, importlni (de azt mg nem prbltam ki).
• A blending ugyanolyan gazdag belltssal rendelkezik, mint maguk az ecsetek
• Finom a lassz kijellse
• Le lehet lock-olni az adott rteget, s csoportot ltrehozni a rtegekbl. Ezeket tnevezni, stb.
• Nem kell folyamatosan paranoisan mentegetni, st, konkrtan nincs is erre lehetsg. Ha kimegynk a Galriba, majd vissza az adott munkhoz, az a ments.
• “Vgtelen” a visszalps gomb
• Superduper tulajdonsg 1: hogy tud timelapse videt kszteni a vszonrl, azaz hiba zoom-olgatok vagy jelentem meg a paneleket, csak a mozdulatlan kszl kp lesz lthat, nem kell kln felvev progi hozz
• Superduper tulajdonsg 2: van vszon informci, errl lentebb bvebben.
• Van stream-elsi lehetsg is, bvtmnnyel
• Knny az import s az export
• Ments tbbflekppen lehetsges, pl. PSD fjlknt is
• Gyors betlts, nincs akadozs
• Nagy a munkafellete
• Fizets, de nem drga
• Ha jn ki hozz jts, egyszer lesz frissteni
Kontra, vagyis azok a tulajdonsgok, amik nem elgtik ki a szemlyes ignyeimet:
• Nem lehet munkakzben tmretezni a vsznat
• Ha kijellk valamit, de kzben rjvk, hogy rossz rtegen vagyok, s tmegyek a msikra, akkor a kijells megsznik, s jra ki kell jellni = indokolatlanul tbbet kell kattintani. Nem mozgathat automatikusan az adott kijellt rsz, nem lehet tmretezs nlkl forgatni.
• Nincs Clipping group vagy egyelre nem talltam mg meg, viszont ahogy rtam feljebb a ‘mellette’ rveknl, erre az esetre magval az ecsettel vgzem el ezt
• Nem lehet kijellssel kedvemre torztani vagy egyelre nem talltam mg meg annak belltst
• A rtegpanel nem lthat folyamatosan vagy egyelre nem talltam mg meg annak belltst
• Nem vkonyodik el annyira nhny ecset vge, amennyire szeretnm. Utlag kell korriglni radrral.
• Nem lehet megnyitni egyszerre tbb fjlt, vagy tbbszr ugyanazt
• Nincs guide circle az ecseteknek, gy nem lehet tudni kapsbl, hogy mgis mekkora az akkora, vagy hogy pont hova esik, mik a hatrai
• Elszr kicsit nehz kezelni a blendinget, nehz gy sszemosni a szneket, hogy normlisan nzzen ki. SAI utn megszenvedtem vele, de remlhetleg gyorsan orvosolhat ez a problma.
Rszben t tudom hidalni vagy el tudom engedni ezeket, de sszessgben tetszik s felhasznlbart kis alkalmazs.

Most pedig jjjn akkor a legjabb rajzom, mely a fenti hossz-hossz lerson alapszik, ami a legels normlis prblkozsomnak hvhat.

Vszon informcik:
★Rtegek mennyisge: 45
★Vonsok szma: 25556
★Elkszlsi id: 19 ra 36 perc
Na, most mr ez is megvan, nem kell gondolkozni, nem kell szmolgatni, mrni. Ennl sokkal tbb inf van ott, csak ezek az rdekesek.
Nem tudom, mennyire ms mint az eddigiek. Prbltam a stlusom hozni, szerintem sikerlt, de kvncsi vagyok, mit ltnak ms szemek. Nagyon sok mindent nem akarok rla rni ennyi szvegels utn. Elszr statikus kpnek indult, aztn megdntttem a vllt s a fejt, valamint dinamikus mozgst vittem a haja szllsba, ami nagyon tetszik gy vgeredmnyben. A csillagokat is imdom. A nyakket kln vszonra dolgoztam ki. Egy picit elszlltam a sminkkel. A tekintett kis milliszor rajzoltam t, nagyon sokat szerencstlenkedtem vele, mire ilyen lett. Van nmi logiktlansg benne, mint ltalban minden rajzomban, de mindegy. Ennyi.
Ui.: Mg a kedvenc ecsetemet nem lltottam be. s tudjtok, majd jvk! Lehet, ms jelleg bejegyzssel ismt.